jak na koně

15. ledna 2011 v 20:11
TAKŽE ZAČÍNÁME
Toto je určeno pro tři skupiny lidí:
-Pro začátečníky, kteří se diví, že jimi jsou tak dlouho- těm řekneme, co dělají špatně
-Pro ty, kteří  se začátečníky  teprve chtějí stát a jezdectví znají doposud pouze z televize-těm řekneme, jak vypadá správný začátek.
-Pro ty, kteří na něco tak nebezpečného, jako kůň, vůbec nezamýšlejí vylézt, kteří ale chtějí u televize nebo na závodech poze pochopiz: Jak to ten Neckermann nebo Winkler vlastně dělají- vždyť se to nezná poznat! 
Stránka se ale rozhodně neobrací na jezdce, kteří považují koně za mercedec 600. O sladkém životě se zde mluvit nebude.  

Dvakrát měř jednou řež!

Tato kapitola se pokouší poslat dychtivéhočtenáře do správné školy a snaží se vysvětlit, proč existují dva druhy koní: dobří a ti, na které ho posadí.

Ježdění nezačíná nákupem ostruh, nýbrž průzkumem dosažitelných zařízení, ve kterých se vyučuje jízdě na koni. jsou to. ve všech lepších městech- jezdecký spolek jezdecké federace a dvě až tři soukromé stáje. Jak se rozhodnete není otázka peněz, protože vyuka stojí všude přibližně stejně. Je to spíše otázka koní, to ale zatím nedokážete posoudit. Za prvé, protože tomu ještě nerozumíte. A za druhé, protože si koně, který bude pod vámi trpět stejně nemůžete vybrat.  Je to otázka lidí. Jezdit na koni se neučíme tak jako jezdit autem. Po určitém počtu hodin v autoškole má zkoušející slitování i s tím nejblbějším a potvrdí mu písemně, že smí ode dneška oficiálně ohrožovat nejen sebe, ale i ostatní. Jedění na koni nikoho vážně neohrožuje, přesto se učíme nesrovnatelně déle. Než člověk najde řazení, plyn, brzdy! O jejich vlastním ovládání ani nemluvím. Výběr školy je je tedy otázkou  lidí, kteří zde jezdí, protože pokud to myslíte vážně budete muset s nimi  léta vycházet. Poaďte se do klubovny, která ve většině stájí nesmí scházet a je dalo by se říci velmi důležitá(no kde by jste si mohli sednout, když je venku mínus patnáct a vy jste zmrzlí a dát si v klidu čaj, nebo pohovořit s trenérem o svých chybách)  a poslouchejte o čem si zde lidi povídají, pokud se dozvíte i při své druhé nebo třetí návštěvě, že se zde pokaždé znovu, kam chodí dámy ke kadeřníkovi, kde šijí. Pánové které je nejlepší auto, pak se obávám, že sedíte ve špatném vlaku. Pokud se tu ale mluví o koních a jezdeckých chybách. Pokud stáj zaujímá stáj zaujímá  nejlepší místa na závodech, nemyslím na tribuně, ale v parkuru nebo drezúře, pak můžete předpokládat, že vás tu naučí jezdit.  Tak či onak jisté to není. I v lehce  snobských zařízeních  bývají učitelé, kteří se svým žákům věnují s pravou zaníceností, když poznají, že  do hodin chodí s láskou ke koním a ne kvůli drahým jezdeckým botám. A naopak, zařízení koňmi posedlá provozují řemeslo vyuky začátečníků často s výrazem gurmána, který z lásky k ženě se cítí povynován vychvalovat obyčejné pečené brambory. Ať začneme jakkoli, je to špatně. Ale začít se jednou musí! Tedy konečně začněme:-)

ObrazekHned vlastního koně??

Nevypínejte prosím internet, ještě Vám řeknu, jak se jezdí. hned vlastního koně? Když se mne ptáte, tak ne. protože když dobrý kůň svého jezdce naučí konečně jezdit , není to už dobrý kůň  a musíte hozase učit Vy, jak dobrý kůň vypadá. Vzniknou přitom mnohá nedorozumění, která jsou stejně složitá, jako kdybyste se chtěli učit psát na stroji podle not Beethovena. Pro začátečníka je důležité jezdit různé koně, protože každý  je jiný. Jezdíme-li stále stejného koně, reflexy se uspí. Člověk je brzy tak pozorný jako manžel po patnácti letech služby. A kůň se také pokaždé nerozbrečí, když jste suroví. A také ještě vůbec nevíte, jestli u ježdění zůstanete, a proč by jste se to měli dozvědět za desetitisíce, když to můžete vědět i za 200 korun za hodinu? Také o koních nemáte ještě ani páru.  Také ne každý kdo prodává koně  je dobrý človběk. Nebo se porozhlédněte , kdo by ve stáji postrádal půlku koně. Leckterý jezdec se přecenil a první láska přebila veškeré myšlenky na peníze. Nyní ho třeba ta bestie shodila a nezačala potom ani míň žřát. Zkrátka: chtěl by se s tou půlkou rozvést. Než do takového manželství vstoupíte jako domácí přítel, který se dělí o měsíční náklady, budete se muset rozhodnout, je-li vám milejší charakter koně nebo majitele. Teď jsem vám ukázala jednu z cest, ale jít musíte sami.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama